masaż rehabilitacja Kraków

Rehabilitacja kręgosłupa

Ból pleców

Dolegliwości bólowe kręgosłupa to w naszym gabinecie jedno z najczęściej leczonych schorzeń. Bóle pleców nie dotyczą już tylko osób starszych, ale dotykają coraz to młodsze pokolenie. Siedzący tryb życia, długotrwała, wymuszona pozycja siedząca, przyczyniają się do powstawania zmian w układzie kostno-szkieletowym i mięśniowym, które prowadzą do odczuwania bólu pleców. Z drugiej strony praca fizyczna, dźwiganie ciężkich przedmiotów, także powodują powstawanie przeciążeń w obrębie kręgosłupa, czego następstwem jest ból.

Długotrwałe odczuwanie bólu pleców, jest sygnałem do tego, aby w końcu odpowiednio zadbać o swój kręgosłup. Ból może być zlokalizowany miejscowo np. w odcinku lędźwiowym kręgosłupa, może on także promieniować np. do nogi. W obydwu przypadkach odpowiednia rehabilitacja kręgosłupa, wdrożona jak najszybciej, może przynieść ulgę i zapobiec dalszemu postępowaniu zmian.

bolkregoslupa.jpg

Jak możemy pomóc?

Terapia kręgosłupa w naszym gabinecie dobierana jest indywidualnie do każdego pacjenta. Pierwszym elementem rehabilitacji kręgosłupa jest dokładny wywiad oraz badanie, mające na celu zdiagnozowanie dolegliwości oraz zaplanowanie terapii. W rehabilitacji kręgosłupa wykorzystujemy:

  • masaż leczniczy

  • terapię manualną

  • ćwiczenia specjalne (kinezyterapia)

  • zabiegi fizykoterapeutyczne (m.in. elektroterapia, laser, ultradźwięki, magnetoterapia, Sollux, krioterapia).

Masaż leczniczy to zabieg, którego celem jest zwiększenie dopływu krwi do masowanego rejonu ciała, rozgrzanie masowanych tkanek, uzyskanie uczucia ulgi i odprężenia. Masaż jest bardzo skuteczny w przypadku łagodzenia bólu kręgosłupa, stawów, mięśni, a nawet bólów głowy.

Terapia manualna polega na leczeniu za pomocą trakcji, manipulacji, mobilizacji stawów, mobilizacji tkanek miękkich, mobilizacji tkanki nerwowej. Istnieje wiele metod specjalnych, które zawierają schematy postępowania oraz wzorce ruchowe do leczenia określonych jednostek chorobowych.

Zastosowanie zabiegów z zakresu fizykoterapii, uzupełnia kompleksową terapię kręgosłupa. Wybór zabiegów jest duży i powinny one zostać odpowiednio dobrane do danej jednostki chorobowej.

Przywracanie sprawności za pomocą kinezyterapii (ćwiczeń ruchowych) stanowi bardzo ważny element leczenia i zapobiegania nawrotom dolegliwości bólowych. Terapia w gabinecie, powinna zostać uzupełniona odpowiednio dobranymi ćwiczeniami, które pacjent będzie wykonywał także w domu. Oczywiście bardzo ważne jest, aby fizjoterapeuta przedstawił prawidłowy instruktaż ćwiczeń, gdyż tylko odpowiednio wykonywane, będą pomocne w terapii i nie zaszkodzą pacjentowi.